Se afișează postările cu eticheta EVENIMENTE. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta EVENIMENTE. Afișați toate postările

marți, 26 martie 2013

UN NOU PREZBITER PENTICOSTAL LA TIMIȘOARA - SILVIU CORNEA

Duminica 24 martie 2013, în Biserica Speranța din Timișoara a fost așezat în slujba de prezbiter Silviu Cornea.

Domnul este cu tine, viteazule!

marți, 12 martie 2013

CONFERINȚA SLUJITORILOR DIN UNIUNEA BISERICILOR PENTICOSTALE ROMÂNE DIN SPANIA


”Fiii lui Aron” a fost tema din acest an al Conferinței Slujitorilor Bisericilor Penticostale Române din Spania, care a avut loc în data de 9 martie 2013 la Arganda del Rey. Evenimentul, găzduit de Biserica Emanuel, a adunat laolaltă mai bine de 80 de slujitori, din 17 biserici diferite, care împreună formează o organizație eclesială cu mare impact în diaspora românească.

Am fost plăcut impresionat de spiritul de unitate dintre acești oameni, care deși slujesc în biserici diferite, nu scapă din vedere urmărirea unor obiective comune, raportându-se unii la alții, nu după criterii organizaționale, ci după criterii familiale. Agenda organizației uimește prin mulțimea activităților comune, promovând obiectivul asumat, de zidire a Împărăției lui Dumnezeu.
Uniunea Bisericilor Penticostale Române din Spania este condusă de pastorul Viorel Crișan, care este nu numai pastor al unei biserici locale, ci deopotrivă păstor al tuturor celor ce păstoresc bisericile din această organizație penticostală.


Conferința, la care am participat, m-a făcut să întâlnesc oameni pentru care nu pot să nu am toată considerația, atunci când mă gândesc la eforturile pe care le fac, spre a sluji bisericile locale. Cei mai mulți dintre ei, plecați spre Spania în căutarea împlinirii materiale pentru ei și familiile lor, s-au trezit cu jugul lui Cristos pe umăr, dar nu l-au trântit la pământ, ci îl poartă cu bucuria de a se ști folositori Domnului.

Între ei m-au încercat emoții amestecate. Pe de o parte, mă simțeam stânjenit la gândul că sunt chemat să dau cuvânt de învățătură unor oameni, care plătesc un preț nespus mai mare decât mine pentru zidirea Împărăției, iar pe de altă parte, bucuria de a mă ști în părtășie cu sfinții truditori pe meleaguri iberice, adevărați apostoli, care lasă în urma lucrării lor biserici plantate și suflete mântuite de Cristos.

marți, 18 octombrie 2011

PASTORII PENTICOSTALI ROMÂNI DIN ITALIA



Ziua de 15 octombrie 2011 m-a pus față în față cu plăcute surprize.
Am ajuns pentru prima dată la Bologna și chiar dacă nu am apucat să văd decât foarte puțin din marea metropolă italiană și puținul acesta doar în goana mașinii, totuși pe drept cuvânt vizita mea aici mi-a adus plăcute surprize.
Surprizele au constat în faptul că la Bologna mi-a fost dat să întâlnesc mai toți păstorii penticostali români din Italia, care s-au adunat la o sfântă părtășie și la un foarte util schimb de experiență.

Oameni cu o bogată experiență spirituală, pe chipul cărora se citea cu ușurință maturitatea spirituală adânc întipărită, în ciuda vârstei tinere a unora dintre ei. Oameni spre care m-am simțit dator să mă uit cu mult respect, mai ales pentru faptul că ei, plecați departe de țară din motive de strâmtorare economică, nu au abandonat chemarea lui Dumnezeu, ci dimpotrivă, mână în mână cu Dumnezeu au deschis biserici românești spre mântuirea celor ce români fiind pribegesc pe meleaguri italiene.

În fața lor am prezentat tema ”Conducerea bisericii locale între voia lui Dumnezeu și ambițiile omenești”.

Întrebările lor, precum și experiențele împărtășite de ei m-au făcut să înțeleg încă o dată că Dumnezeu nu-și lasă turma pe mâna oricui, ci cei pe care El îi cheamă mai întâi îi echipează, îi crește și abia apoi le încredințează responsabilități. Seriozitatea cu care acești oameni abordează lucrarea lui Dumnezeu îi recomandă să facă ceea ce fac.

Unii dintre ei păstoresc mai multe biserici, străbat distanțe și trudesc din greu ca să fie bine pentru sufletele oamenilor cărora le slujesc. O slujire grea, adesea neînțeleasă, dar făcută cu multă dăruire și cu mult sacrificiu. O slujire pe care cu siguranță o va răsplăti Dumnezeu.

miercuri, 17 august 2011

CÂNTĂRILE DOMNULUI ÎN CENTRUL TIMIȘOAREI





Timișorenii sunt deja obișnuiți să vadă în fiecare duminică seara în centrul orașului un grup de tineri, care se adună laolaltă ca să cânte. Se adună mulți în jurul lor și nu de puține ori cei ce li se alătură cântă împreună cu ei, cu multă pasiune. Cântecele lor sunt fără excepție laude la adresa lui Dumnezeu și uneori mulțimea celor adunați în jurul cântărilor de laudă este impresionantă.
Tinerii din Biserica Poarta Cerului, că despre ei este vorba, au ales să-l ducă în acest fel pe Dumnezeu între oameni și cred că inimile multora dintre cei ce se opresc să-i asculte vibrează de emoția cercetării divine.
Ce frumoasă-i tinerețea petrecută cu Isus!


joi, 4 august 2011

COMUNITATEA REGIONALĂ PENTICOSTALĂ ARAD - UN NOU SEDIU



Pentru Comunitatea Regională Penticostală Arad, ziua de 29 iulie 2011 a venit să aducă motive de mulțumire și laudă la adresa lui Dumnezeu, care a făcut posibilă construirea unui nou sediu în Arad pe strada Miron Costin nr.2a. După ce sediul acestei instituții ecleziale s-a mutat de cinci ori la diferite adrese, iată în sfârșit, un loc în inima municipiului Arad, destinat exclusiv Comunității Regionale Penticostale, cu un spațiu generos, oferind toate facilitățile de care era nevoie. Sediul se află în imediata apropiere a Consiliului Județean Arad, în zona cunoscută arădenilor sub numele "Pădurice".
În ziua mai sus amintită, membrii comitetului CRP Arad, împreună cu pastorii locali au venit să aducă mulțumiri lui Dumnezeu și sa marcheze ziua unei noi binecuvântări date de Domnul.

joi, 30 iunie 2011

NOI SLUJITORI ORDINAȚI PENTRU BISERICILE PENTICOSTALE DIN ZONA FĂGET

La începutul lunii iunie, Biserica Penticostală Efrata din Făget a fost martora punerii în slujbe ecleziale a patru dintre cei care chemaţi fiind de Domnul în lucrarea sa, au fost recunoscuţi de Biserică şi aşezaţi în locul în care Stăpânul Bisericii avea trebuinţă de ei:

ȘEREU NELU pastor
ZERBEA EMILUȚ prezbiter
HOMOȘDEAN ZORINEL prezbiter
NIȚĂ SĂNDUCU diacon









marți, 8 februarie 2011

PASTORUL HARALAMBIE POSTEUCĂ LA PLECAREA ÎN VEŞNICIE





Iov 5:26 Vei intra în mormânt la bătrâneţe, ca snopul strâns la vremea lui.

Pastorul Haralambie Posteucă a trăit 89 de ani, dar nu i-a trăit degeaba. A lucrat pentru Domnul în mai multe biserici din zona de vest a ţării punându-şi amprenta pe viaţa de slujire a multora dintre păstorii, prezbiterii şi diaconii din judeţul Timiş şi nu numai. După ce a cunoscut greutăţile deportării în Bărăgan a ajuns să-l cunoască pe cel ce este "ajutorul care nu lipseşte niciodată în nevoi" şi s-a angajat să trudească pe ogoarele Lui. A făcut-o slujind eficient mai bine de 58 de ani.
La plecarea sa în veşnicie am auzit mărturiile multora dintre cei care au fost slujiţi de acest om al lui Dumnezeu şi am înţeles că slujirea sa a avut un mare impact în vieţile multora. Au fost prezenţi spre a aduce un tribut memoriei lui Posteucă Haralambie mai mulţi păstori şi slujitori ordinaţi între care Pavel Riviş Tipei, Nelu Filip, Dumitru Moţ, Ştefan Criste, Constantin Leontiuc, Nelu Chimeveş, Ghiţă Ungur. Pastorul de sector, Beni Creţu a organizat şi condus funerariile într-un mod pe măsura slujirii îndelungate a pastorului Haralambie Posteucă. Biserica Penticostală din Tomnatic a fost plină de oameni care cu mult respect au venit să cinstească memoria celui ce le-a fost îndrumător pe calea lui Cristos.
S-a dus un om al Lui Dumnezeu ca să stea în faţa celui pe care l-a slujit spre a-şi primi meritatele răsplătiri. Ne va lipsi aici, dar ştim că pentru el e mult mai bine.